środa, 2 listopada 2022

Odpowiedzi HTTP i awarie systemu.

 

Jakie są najpopularniejsze błędy i jak je rozwiązać?

Prowadząc stronę internetową, warto wiedzieć, co dokładnie oznaczają najpopularniejsze błędy HTTP. W tym celu nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy. Wystarczy kojarzyć konkretny kod, z jego znaczeniem. Możemy wyróżnić ich kilkadziesiąt, zaczynają się od liczb:

    • 1xx – kody informacyjne
    • 2xx – kody powodzenia
    • 3xx – kody przekierowania
    • 4xx – kody błędu strony internetowej
    • 5xx – kody błędu serwera

Błąd 403 – Forbidden

Błąd 403 oznacza, że zawartość strony wymaga uzyskania uprawnień (na przykład poprzez zalogowanie się). Czasami witryny posiadają przypadkowo zablokowane elementy, które powinny być ogólnodostępne. Wówczas należy je odblokować. Błąd 403 jest spotykany przede wszystkim w mediach społecznościowych. W takiej sytuacji serwer „zrozumiał” zapytanie i połączenie zostało wykonane poprawnie, natomiast użytkownik ze względu na brak uprawnień nie może wyświetlić zawartości.


Błąd 404 – Not found

Nie znaleziono strony. Prawdopodobnie najpopularniejszy błąd, czyli HTTP 404. Pod takim adresem URL nie ma żadnej zawartości, co więcej, prawdopodobnie nigdy jej tam nie było. Jeżeli podstrona została przeniesiona, administrator powinien utworzyć przekierowanie 301 lub 302, co znacznie wpływa na komfort użytkowników. Błędy HTTP 404 możesz znaleźć za pomocą oprogramowania Screaming Frog. Warto także przygotować niestandardowy szablon 404, dzięki któremu podstrona będzie wyglądać przyjaźnie dla internautów.
Zobacz:  Kim jest product designer?


Błąd 410 – Gone

Błąd 410 mówi, że dana podstrona zniknęła, czyli prawdopodobnie została usunięta. Aby wyeliminować ten problem, podobnie jak w przypadku kodu 404, należy utworzyć przekierowania 301 (moved permamently). Jaka jest różnica między błędem 410 oraz 404? Ten pierwszy informuje, że strona istniała, ale została usunięta. Natomiast kod 404 dosłownie mówi nam, że adresu URL „nie znaleziono”, na przykład z powodu błędnej konfiguracji, czy przeniesienia.


Błąd 429 – Too many requests

Bardzo często programiści implementują na stronach internetowych specjalne ochrony, na przykład przed atakami hakerskimi. Podstawowym zabezpieczeniem jest między innymi ograniczenie liczby zapytań. Podczas próby złamania tej ochrony, strona wyświetli błąd 429. Jeżeli komunikat wyświetla się zbyt często, sprawdź konfigurację strony internetowej. Być może posiadasz bardzo mały limit zapytań i podczas indeksowania witryny, ta zwraca błąd 429.


Błąd 500 – Internal Server Error

Za błędem 500 kryje się problem ze serwerem. Wówczas przeglądanie witryny staje się niemożliwe. W takiej sytuacji warto skontaktować się na przykład z firmą hostingową, która dostarcza usługę. W rozwiązaniu problemu mogą także pomóc specjaliści zewnętrzni, których wynajmiesz do pomocy.



2. Awaria komputera – 10 najczęstszych przyczyn

Komputer to wspaniałe urządzenie, już od wielu lat jego obecność jest nierozerwalnie związana z naszym miejscem pracy oraz zaciszem domowym. Pełnione przez niego funkcje mogą być najróżniejsze, a jego możliwości z czasem systematycznie rosną na wszystkich możliwych płaszczyznach. To właśnie dzięki stacjonarnym pecetom oraz laptopom nasze życie może być wygodniejsze, a dostęp do informacji szybki oraz wygodny. Niestety jest tak, że im częściej używamy jakiegoś urządzenia, tym większe prawdopodobieństwo, że może ulec ono jakiejś awarii. Ich przyczyny mogą być rozmaite, poniżej pokrótce opiszemy dziesięć najczęstszych:

1. Częste zawieszanie się systemu
2. Komputer nie chce się włączyć
3. Nie działa myszka lub klawiatura
4. Nieprawidłowe działanie systemu
5. Problemy z połączeniem z internetem
6. Nie działający napęd CD/DVD
7. Karta graficzna się przegrzewa
8. Awaria dysku twardego
9. Komputer nie wykrywa urządzeń USB
10. Brak dźwięku 

3.Co pomaga w unikaniu awarii komputera?

Mówi się, że lepiej dmuchać na zimne i faktycznie, nawet w przypadku komputerów nadmierna dbałość o ich dobry stan nie jest przesadą. Czynniki, które pomagają w unikaniu awarii PC, to:

  • Stosowanie legalnego systemu operacyjnego i legalnego oprogramowania, które można aktualizować.
  • Korzystanie z dobrego programu antywirusowego oraz regularne skanowanie komputera.
  • Listwa przeciwko przepięciom oraz zasilacz awaryjny UPS.
  • Ostrożność, jeśli chodzi o posiłki oraz napoje w pobliżu komputera.
  • Regularne czyszczenie wnętrza obudowy komputera.
  • Ostrożna i przemyślana modernizacja urządzenia.
  • Rezygnacja z podkręcania, jeśli nie jest się pewnym swych umiejętności.
  • Tworzenie backupów systemu oraz kluczowych plików osobistych.
  • Przesyłanie: przesłano 489643 z 489643 bajtów.


Układ skalarny.