niedziela, 23 stycznia 2022

Bazy Danych

1. Definicja bazy danych- to zorganizowany zbiór usystematyzowanych informacji, czyli danych, zwykle przechowywany w systemie komputerowym w formie elektronicznej. Bazą danych steruje zwykle system zarządzania bazami danych (DBMS).


2. Typy baz danych:

  • -relacyjne.
  • -obiektowe.
  • -relacyjno-obiektowe.
  • -strumieniowe.
  • -temporalne.
  • -nierelacyjne (NoSQL)

  • 3. Język SQL- strukturalny język zapytań używany do tworzenia, modyfikowania baz danych oraz do umieszczania i pobierania danych z baz danych.

    Język SQL jest językiem deklaratywnym. Decyzję o sposobie przechowywania i pobrania danych pozostawia się systemowi zarządzania bazą danych (DBMS).


  • 4.Różnica między bazą danych a arkuszem kalkulacyjnym:

  • Chociaż bazy danych i arkusze kalkulacyjne to dwa sposoby zarządzania danymi, mają one swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o proste i łatwe w użyciu interfejsy dla początkujących użytkowników, arkusze kalkulacyjne są lepszą opcją niż bazy danych. Arkusze kalkulacyjne używane do przechowywania danych mają poważne wady w porównaniu z bazami danych. Na przykład bardzo trudno jest odzyskać dane z nieco zaawansowanych zapytań. Arkusze kalkulacyjne zapewniają minimalną weryfikację danych i nie oferują mechanizmów ochrony danych przed słabo przeszkolonymi użytkownikami. Zazwyczaj bazy danych oferują lepsze możliwości współbieżności. Ponadto relacyjne bazy danych są lepsze w przechowywaniu rzeczy w jednym miejscu i unikaniu nadmiarowości.


  • 5. Database Managment System (DBMS) - systemy zarządzania bazami danych

  • Bazy danych wymagają odpowiednich narzędzi, które umożliwią końcowym użytkownikom lub zewnętrznym programom na pobieranie i przetwarzanie zawartych w nich informacji. Takie narzędzia nazywamy systemami zarządzania bazami danych, czyli w skrócie DBSM. Na rynku wyróżniamy wiele produktów z tej dziedziny, zarówno darmowych, jak i płatnych. W niniejszym wpisie przyjrzymy się najpowszechniej wykorzystywanym systemom zarządzania bazami danych.


  • MySQL

    MySQL to system zarządzania relacyjnymi bazami danych, który został opracowany przez amerykańską firmę Oracle. Rozwiązanie jest szczególnie popularne w kontekście aplikacji internetowych i bez problemu współpracuje z różnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Solaris, FreeBSD, OSX, Windows i Linux. MySQL jest dostępny w wersji darmowej, która oferuje bogatą funkcjonalność, jednak zakup płatnej odsłony jest konieczny w przypadku obsługi projektów komercyjnych.

     

    Oracle Database

    Oracle Database nie bez przyczyny jest nazywany królem baz danych – system cieszy się ogromną popularnością, oferuje dużo opcji, jest łatwy w obsłudze, a co najważniejsze nadaje się do obsługi baz danych z miliardami rekordów. Wysoka niezawodność sprawia, że Oracle Database jest wybierane przez największe światowe korporacje. Dużym plusem tego DBMS jest jego dostępność w aż 6 edycjach, które różnią się zarówno możliwościami, jak i ceną, dlatego bez problemu można je dopasować do swoich potrzeb oraz budżetu. Wyróżniamy: Oracle Enterprise Edition, Oracle Standard Edition, Oracle Standard Edition One, Oracle Express Edition, Oracle Personal oraz Oracle Lite.

     
     

    IBM DB2

    DB2 to relacyjny serwer danych opracowany przez International Business Machines Corporation, czyli jedno z najstarszych przedsiębiorstw informatycznych na świecie. Rozwiązanie jest obecne na rynku już od 1983 roku, kiedy to zadebiutowało jako pierwszy taki produkt w portfolio IBM. Od tego czasu DB2 jest nieustannie rozwijane, dzięki czemu wciąż stanowi sprawdzone narzędzie do wydajnego zarządzania danymi hybrydowymi, będąc silnym konkurentem dla takich platform, jak np. MySQL czy Oracle. Popularność DB2 wynika również z zaimplementowania sztucznej inteligencji, możliwości obsługi zarówno serwerów fizycznej, jak i chmury, oraz wysokiej elastyczności.


     

    Microsoft SQL Server

    Microsoft SQL Server, oznaczany skrótem MS SQL, to system zarządzania bazą danych, który jest dziełem giganta z Redmond – Microsoft rozwija ten produkt nieprzerwanie od 1989 roku. Ta bazodanowa platforma typu klient-serwer może pochwalić się bardzo dobrą wydajnością oraz możliwością współpracy z serwerami fizycznymi i w chmurze – dzięki temu narzędzie pozwala na łatwe skalowanie. Produkt SQL Server jest dostępny nie tylko na system Windows, ale także dla użytkowników Linuxa oraz Dockera.



    SQL Server cieszy się dobrą renomą nie tylko ze względu na swoją stabilność, szybkość oraz funkcjonalność, ale również bezpieczeństwo, które zostało potwierdzone przez amerykańską agencję federalną National Institute of Standards and Technology. Co więcej, Microsoftudostępnia również darmowe edycje systemu, które mogą być wykorzystywane w dowolny sposób (nawet w projektach komercyjnych), jednak posiadają pewne ograniczenia.
     

    MongoDB

    MongoDB to popularny i nieco kontrowersyjny system zarządzania bazą danych napisany w języku C++, który został zaprojektowany na potrzeby aplikacji wykorzystujących zarówno nieustrukturyzowane, jak i ustrukturyzowane dane. Narzędzie jest wszechstronne, łatwe w użyciu icharakteryzuje się dużą skalowalnością, jednak nie brak mu również wad. Jako największą bolączkę MongoDB wskazuje się jego problemy z bezpieczeństwem, ponieważ ustawienia domyślne nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, co w przeszłości doprowadziło do wielu incydentów związanych z wykradaniem danych.

  • 6.Typowe zastosowania baz danych - przykłady:
    • -Obsługa wpłat i wypłat w banku.



    • -Rezerwacja biletów lotniczych.



    • -Przeglądanie katalogu bibliotek UW w internecie.



    • -Zakupy w supermarkecie.



    • -Kartoteki pracowników (kadry i płace).



    • -Księgowość


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Układ skalarny.